niedziela, 28 czerwca 2009

Urodzony na cmentarzu. Część IIIW Szklarskiej Porębie zaczęłam poznawanie artystycznego świata. Kiedyś pojechałam do Pławnej. Obejrzałam galerię, podobało mi się. Dom pełen rzeźb, obrazów, kominek, wielka posesja pełna drewnianych masek, lalek, kamiennych rzeźb. Miliński – wypasiony – tak bym teraz powiedziała, siedział pod wielkim parasolem, w grupie młodych ludzi, mówił. Miałam ochotę zagadać, przedstawić się ale.. nie miałam śmiałości. Czemu ? Przecież gadam bez oporów ze wszystkim co ma uszy na tym świecie. Może ta nieśmiałość przez to, że go w myślach kiedyś tak fatalnie potraktowałam ?
„Urodzony na cmentarzy” – pożyczyłam tę książkę od Lidki Śniatyckiej. Kiedyś gawędziłyśmy sobie mile przy kawie w ogrodzie i nagle Lidka weszła na temat Milińskiego. Oczy zapłonęły, z zachwytem zaczęła o nim mówić. O człowieku, który kiedyś przez nikogo poważany nie był. Tytuł mnie zniesmaczył – gra pod publiczkę, nieszczęśliwy, brudny, zły.. czysta komercja, reklama. Mój zaprzyjaźniony telewizyjny dziennikarz mówi, że przyjedzie do mnie na wernisaż jak tylko krew się poleje – inaczej tv mu materiału nie kupi – takie są potrzeby społeczne, tv wychodzi im naprzeciw. Miliński też wie, zna ludzkie slabości.
Przeczytałam. Książka jak książka, dobrze napisana. Fajnie się czyta jakby się plotek o znajomych słuchało. Opowieść o życiu artysty – menela, który wychodzi na prostą. Nono.. ten Miliński ma łeb do interesów, dobrze się sprzedaje.

7 komentarzy:

 1. 2008-03-14 21:13:50
  urmag
  Pytanie to w tytule postawione tak śmiało... :))
  Zawsze sie nad tym zastanawiam i chyba dochodzę do wniosku,ze jednak
  do twórczości potrzebna jest zawsze jakaś "wewnętrzna gorączka", przymus ekspresji, transgresji, albo chociażby poczucie misji, a to są stany raczej niedostępne tzw. normalnym ludziom.Mio

  OdpowiedzUsuń
 2. Zacytowałam Ulkę(troszke zminiając) z dyskusji na ten temat u mnie w blogu, bo chyba trafiła w sedno, nie poraz pierszy zresztą..;)Mio

  OdpowiedzUsuń
 3. Otóż zgadzam się całkiem z tą wewnętrzną gorączką. Chyba inaczej sie nie da. Marianna

  OdpowiedzUsuń
 4. Obejrzałam zdjęcia. Imponujące. I chociaż przyznam, że niezbyt lubię taką twórczość, to należy się uznanie mistrzowi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaskółko. bo toż i trudno to sztuką nazwać, w większości to lalki jakby teatralne, rzeźby poplenerowe, malarstwo głównie samego szefa. Miszmasz tak neisamowity,ze aż wrażenie robi. Co tu jest sztują, co kiczem - czort znajet. Jest arę naprawdę fantastycznych kawałków.
  Ale w sumie nie o to chodzi.Alch.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja raczej sam pomysł uznaję. Jest to miejsce, które można zobaczyć, brakuje ciagle u nas różnych "atrakcji". Ja jestem kult- ośw. z naciskiem na sztukę, Ty jestes historyk sztuki, to czujemy, że to nie to. Jednak dla przeciętnego turysty (sorry- nie chce tu jakos drzeć nosa)jest to miejsce fajne do zaliczenia. Należy docenić pracę Milińskiego i chęć, aby coś dać innym.

  OdpowiedzUsuń
 7. myślę,ze to bardziej o sposób na życie chodzi niż "pracę u podstaw".Marianna

  OdpowiedzUsuń