czwartek, 18 lutego 2016

Czy ja zapomniałam o Otwocku ?

Ano właśnie, jak mogłam nie napisać niczego o moim własnym odkryciu ??. Świdermajer - to jest to odkrycie. Coś tam wiedziałam jak każdy kto w szkole o Gałczyńskim coś czytał ale .. No dziwne to miasteczko jest, bardzo dziwne. Większość miasta położona w lesie, ulice poza centrum to leśne drogi, przy których z rzadka stoją domy. Drewniane są, ale  jakie !!!! Wilijki małe i proporcjonalne - też. Ale też, i to w wielkich ilościach,  drewniane bloki z wieżyczkami, werandami, balkonikami,  drewnianymi koronkami i innymi bajerami.

http://cdn29.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/32103/swidermajer-radosc_1671012.jpg

One stoją wśród sosen
jak upiory w przedpieklu
i mówią smutnym głosem
o radościach FIN DE SIÈCLE'U;
wzięte z ryciny żywcem:
"ŚWIĄTYNIA BOGINI KALI"
też z drzewa są, jak skrzypce,
na których walce grali.
[ ... ]
Te wille, jak wójt podaje,
Są w stylu "świdermajer".

Wymyślił je niejaki Andriolli. Michał Elwiro Andriolli, który do architektonicznej bryły, popularnej od wystawy światowej w Wiedniu końcu XIX w., dołożył werandy, balkony, altanki, ganki i snycerskie opracowanie. Było to tak śliczne, że szybciutko rozprzestrzeniło się na letniskowych peryferiach Warszawy wzdłuż linii kolejowej od Wawra po Śródborów.  W minionym listopadzie pomagałam dziecku w otwockiej robocie, stąd zobaczyłam dość dużo. Stan większości budynków, zwłaszcza komunalnych, od wojny nie remontowanych, ciężki jest, ale są i wymuskane perełki - jak poniżej. 
Jest tego w Otwocku tyle, że. hej. No i klimatyczne miasto.  Gdyby  udało im się wydłubać kasy trochę by pobrać środki unijne i odremontować przynajmniej te najpiękniejsze budynki, komunalne zwłaszcza, nie pozbyli by się turystów czyli kasy na dalszą rozbudowę.  A tak to co ? Skończą się, bo się spala albo padną grzybem strawione. 
https://www.facebook.com/swidermajer.info/?fref=ts
http://www.swidermajer.pl/
Co jeszcze tam w Otwocku mają ? Wielkie szpitale - sanatoria oraz obserwatorium magnetyzmu ziemskiego.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz