środa, 24 lutego 2016

podlaskie wakacje VII. Białowieża i puszcza Białowieska

Carski pałac
Białowieża. Spodziewałam się zapadłej dziury na końcu  świata a spotkałam całkiem spore miasto(wieś tak naprawdę), bardzo fajnie zakomponowane drewnianymi domami, pełne turystów i na turystów nastawione. Pensjonaty, hoteliki, restauracje, sklepy z pamiątkami, carski zespół pałacowy z parkiem angielskim, ośrodek badawczy,  dworek Gubernatora Grodzieńskiego, restauracja "Carskie sioło" na dworcu kolejowym, stary pociąg z sypialnym apartamentem, cerkiew, kościół, no i Puszcza Białowieska. Przyznam, zupełnie czegoś innego się spodziewałam. 
Dworek gubernatora
Myślałam, że ochrona lasów, tereny chronione - to wymysł ostatnich lat. Tymczasem ochrona puszczy sięga XVI w., kiedy wchodziła ona w skład dóbr królewskich.  Strzegli jej osocznicy, strzelcy i strażnicy. Nazwa osocznik pochodzi od osoki - terenu, który pilnujacy musiał co jakiś czas objechać lub obejść. Osocznicy (straż osocka) mieszkali w wioskach rozlokowanych na obrzeżach puszczy, mieli jednak inne prawa niz pozostali wieśniacy.
Pilnowali przestrzegania zakazów obowiązujących w puszczy, przygotowywwali polowania i pomagali w  czasie ich trwania, naprawiali leśne trakty, przygotowywali karmę na zimę dla żubrów, uczestniczyli w wojnach. Wprawdzie nie pobierali pensji ale posiadali własną ziemię, która wraz z obowiązkami przechodziła z ojca na syna. Często zajmowali się bartnictwem. Podobnie strażnicy i strzelcy - ci zajmowali się kłusownictwem i pilnowali prawa wchodów. Przez wieki do puszczy mogli wejść jedynie chłopi i szlachta z okolicznych wiosek, którzy mieli prawo wchodu - o to by móc z dóbr puszczańskich korzystać (zbiórka powalonych drzew, zakładanie barci).
Porcelanowy ikonostas w białowieskiej cerkwi.
W XVIII w. w Puszczy Białowieskiej istniało 13 straży.
Zalążkiem Narodowego Parku było leśnictwo "Rezezrwat"  utworzone w 1921 r.  przekształcone w 32 r. w park narodowy.
Puszcza jest ogromna.podzielona na oznakowane  kwadraty. Są tam tereny ścisłej ochrony i tereny dostepne dla ludzi,  szlaki rowerowe, szlaki dla nordicwalkingu, a także pokazowy rezerwat żubrów. Niestety zwierzaki kryją się przed ludźmi. Oprócz tych kilku żubrów na pokaz są i inne zwierzaki mieszkające w puszczy. Na zdjęciu jedyny w Polsce ikonostas z porcelany w tamtejszej ceglanej cerkwi. Wpuszczy są cztery wioski: Budy, Teremisko, Pogorzelce i  Czerlonka.  W Budach trafiłyśmy na bardzo fajne zagospodarowanie pod kątem  turystki. "Sioło Budy" to kilka współczesnych, podlaskich domów zawierających pokoje dla gości i apartamenty. A w głębi - prywatny skansen.
(wszytskie foty z netu jako, że popełniłyśmy fatalny błąd w ustawieniach aparatu a skorygować nie mogłyśmy, gdyż o nim nie wiedziałyśmy. Nie miałyśmy laptopa...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz