piątek, 4 września 2009

wystawa z okazji 1 września

Mój szacowny kolega przez ostatnie miesiące zupełnie nie nadawał się "do użytku". W swoich cudnych oczach miał karabiny maszynowe, plany bitewne, jakieś okruchy historii. Każda rozmowa z nim, na dowolny temat, kończyła się opowieścią o jakiejś bitwie. Wszystko dlatego, że szykował wystawę na temat początków II wojny "Wrzesień 1939. Chwała Bohaterom" i zwyczajnie wyłączył się z normalnego życia. Zamierzeniem było zrobienie wystawy edukacyjnej na tyle atrakcyjnej, by pozwoliła młodzieży zapamiętać cokolwiek. Bo w tym konsumpcyjnym świecie czasem nie wiedzą, że wogóle jakaś wojna była. No i się mu udało. A to poniekąd za sprawą teledysku szwedzkiej kapeli rockowej ( to się nazywa " z kręgu battle power metal") Sabaton, która - nie wiedzieć czemu - zajęła się promowaniem bohaterstwa polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej a dokładnie bitwy pod Wizną czyli owych wrześniowych polskich Teremopili. Koleżanka tam była wczoraj, na otwarciu wystawy dla szkół i od razu ukroiła się spontaniczna dyskusja młodzieży na temat... czyli efekt jest.
Ja byłam na otwarciu oficjalnym, dzień wcześniej. Wystawa zrobiona bardzo dobrze, interesująca, z komercyjnymi akcentami. Taka jaka powinna być każda wystawa w każdym muzeum. Szkoda tylko, że trzeba trzykrotnie bardziej się nachodzić, żeby z minimalnych funduszy i w maleńkim wnętrzu zamarkować coś wielkiego. Chyba na tym polega nasz prowincjonalizm, na biedzie.

4 komentarze:

 1. Zapomniałam dodać
  Wystawa jest do obejrzenia w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ul. Sudeckiej 83 w Jeleniej Górze

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem nasz prowincjonalizm nie polega na biedzie, ale na ciasnocie myślenia ograniczanej do najbliższego otoczenia. Budujemy go sami w sobie wspierani dzielnie przez różnego rodzaju kierowników i dyrektorów, którzy wolą się nie wychylać z jakąś szerszą wizją, bo tak jest dla nich wygodniej i bezpieczniej. Historia zna takie przypadki.

  OdpowiedzUsuń
 3. a może zwyczajnie się nie opłaca, bo zysk zerowy a po łbie zebrać można.

  OdpowiedzUsuń
 4. za wychylanie się

  OdpowiedzUsuń