piątek, 14 czerwca 2013

Artystyczne nowinki z prowincji


Piszę, bo dużo się dzieje w artystycznym świecie prowincji więc może warto w parę miejsc zajrzeć. 
Od 2 czerwca do 15 września trwa wystawa polskiej rzeźby współczesnej na Zamku w Malborku, gdzie mamy swoją, niemałą reprezentację w postaci żelaznej armii Zbyszka Frączkiewicza.  
 Żadna to nasza zasługa, ale chwalimy się bo artysta mieszka u nas i tworzy niezły kawałek karkonoskiej kolonii artystów. I choć często odżegnuje się od "prowincjuszy" (jak miewają artyści), to nie da się ukryć, że jest z prowincji choć światowy:)))) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3103112634121&set=a.3103111354089.1073741848.1753382141&type=1&theater
U mojej łódzkiej przyjaciółki gości teraz amerykański znajomy profesor literatury, który namiętnie ogląda polską prowincję, ciągając ją ze sobą, czasem wbrew jej woli.  Zaliczył więc Malbork, gdzie "powaliła" go potęga Żelaznej Armii. Monumentalizm i multiplikacja robi wrażenie na wszystkich. Fotka ze strony FB artysty.

 15 czerwca o godzinie 18.00, czyli już pojutrze Fundacja Forum Staniszów i "Nowy Młyn" otwierają wystawę artystów z Karkonoszy, która jest równocześnie przeglądową doroczną wystawą artystów stowarzyszenia. Szacowne jury wybierze najlepsze dzieło, które zostanie kupione do naszych muzealnych zbiorów. Zaproszenie:
http://www.forumstaniszow.pl/news/285/
W programie wernisażu koncert na fortepian i wiolonczelę.
Wrzucam tu fotkę z google przedstawiającą galerię w trakcie prac wykończeniowych, właściwie ogrodniczych na przedpolu. Galeria mieści się  w jednym z budynków dawnego folwarku, obok pałacu w Staniszowie. Ma dwa poziomy i jest bardzo klimatyczna. A poza tym, dowodzi nią świetna i operatywna  Agata Rome-Dzida, która w ferworze zmagań z prozaiczną codziennością pałacową, pilotowania działań artystycznych mniej lub bardziej lokalnych, chwile wytchnienia znajduje w zajmowaniu się pracą naukową. Niedawno właśnie zrobiła  doktorat w temacie historycznej karkonoskiej kolonii artystów w Szklarskiej. Wprawdzie nie zgadzamy się z jej wszystkimi tezami lecz gratulujemy.

Punkt trzeci to Kanał Sztuki czyli openair exhibition w kanale rzeki Grodarz przecinającej Kazimierz, zorganizowana przez Kazimierską Konfraternię Sztuki.  Nie mogę znaleźć dat, ale odbywa się w ostatnim dniu festiwalu filmowego Dwa brzegi ( http://www.kazimierzdolny.pl/news/dwa-brzegi-po-raz-7/16351.html).) czyli w okolicy 4 sierpnia. Z tego co wiem do udziału zgłosiło się dwoje artystów z naszych stron.
Niżej link do filmiku z ostatniego "Kanału sztuki":

No i na koniec punkt czwarty. Artyści z Worpswede a dokładnie Openair Gallery zapraszają polskich artystów z kolonii artystycznych ( i nie tylko) na swój festiwal na wolnym powietrzu. Odbędzie się 11 sierpnia. Artyści mogą wystawić swoją twórczość, rzemieślnicy artystyczni - cacuszka rzemiosła. I sprzedawać. Bo w końcu rynek sztuki niemiecki to nie rynek polski i może coś się sprzeda. Organizatorzy zapewniają polskim gościom nieodpłatne miejsca ekspozycyjne i negocjują noclegi. Myślę, że pojechać warto. Choćby po to by Worpswede zobaczyć. To tylko 1300 km łącznie w obie strony.
Wrzucam linki do strony Festiwalu: http://www.worpswede-gewo.de/ 
i link karty zgłoszeniowej: http://www.worpswede-gewo.de/fileadmin/user_upload/dokumente/einladungen/Anmeldung-openair-galerie-2013.pdfBrak komentarzy:

Prześlij komentarz