wtorek, 8 grudnia 2009

no to zapraszamCzas trwania wystawy: 14 grudnia 2009 – 28 marca 2010
Wernisaż: 14 grudnia 2009, godz. 17.00
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów
Ul. 11 Listopada 23
Szklarska Poręba

W leżącym trochę na uboczu miasta pod Szrenicą muzeum - w Domu Hauptmannów w Szklarskiej Porębie Średniej , zostanie otwarta największa w ostatnich latach na Dolnym Śląsku wystawa dawnego malarstwa; niezwykłych, zapomnianych obrazów stworzonych przez artystów, którzy dziś już odeszli w przeszłość - Żydów polskich.
Wśród twórców, najlepsze nazwiska znane z podręczników historii sztuki: Jankiel Adler, Jehuda Epstein, Sacha Finkelstein, Maurycy Gottlieb, Max Hageman, Natan Spiegel, Roman Kramsztyk, Henryk Langerman, Izrael Lejzerowicz, Abraham Neuman i wielu, wielu innych. Słowem – reprezentacja malarzy środowiska żydowskiego, działających w pocz. XX w. na terenach rdzennie polskich .
Zaprezentujemy 120 obrazów pochodzących z kolekcji prywatnej oraz ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Wystawie towarzyszy obszerny, starannie wydany katalog malarstwa „ W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku… Malarze żydowscy w kazimierskiej kolonii artystów”.

3 komentarze:

  1. Pracuję sobie przy muzyce klezmerów z Mińska - od Tańki dostałam kilka płytek i jest bosko. nie mogę rozwinąć skrzydeł bo... ma przyjechać dziś właściciel kolekcji i wymienić jeden z obrazów na sześć innych, no i jeszcze w niedzielę przyjadą obrazy z Kazimierza już nie mam miejsca..M

    OdpowiedzUsuń
  2. Zyjesz jeszcze ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Czujemy sie zatem zaproszeni:))a temat niezwykle interesujacy,malo mi znany:)Mio

    OdpowiedzUsuń