środa, 15 stycznia 2014

Wystawa Agaty

 Mieszkanka Szklarskiej Poręby i Cieplic, malarka, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, rocznik 2004. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Juliusza Narzyńskiego, litografię  - u prof. Jerzego Grabowskiego. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem biżuterii, poezją.
Cechą sztuki Agaty jest malarskość. Mięsisty świat bez konturów, kolory przekraczające wymiary przedmiotów, brak narracji - to rzeczywistość świata, jego ciepło lub chłód, cała gama uczuć lirycznych lub dramatycznych. Szerokie pociągnięcia pędzla, rozłożyste plamy koloru,  rozmyte, ociekające mieszaniną barw, ciężkie w tonacji lub prześwietlone światłem tworzą malarską syntezę natury i pretekst  dla rzeczywistości wewnętrznej.


Malarka z tych, których sztuka nie cieszy się popularnością zwiedzających. Nadal przy niektórych wystawach słyszy się sakramentalne  "O matko, to jest sztuka ??? Sam też bym to namalował, nawet lepiej". Co powoduje, że jednak nie każdy by tak namalował ? Zestawienia barwne, harmonia, kompozycji i barw, przestrzeń, nastrój i to nieuchwytne coś co z kolorowo malowanej kartki robi obraz.  Cienka jestem w pisaniu o sztuce, więc pokazałam pracownikom obrazy Nachta - Samborskiego, dobrze podeprzeć się sławą.
Agata maluje dużo i bardzo szybko, często ze szkodą dla swojej sztuki - obrazy bywają niechlujne, czasem niedokończone, jeśli na dykcie to często krzywo przycięte, bez ram - tak bardzo cenionych przez kupujących. Ale udało nam się zrobić dobrą wystawę, choć brakło na niej dwóch moich ulubionych akwarel - nie pasowały do intensywnej kolorystycznie reszty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz