piątek, 21 września 2012

jest i taki typ


Jarkowice, dom z połowy XIX w. 
Charakterystyczna bryła - parterowa od frontu, dwukondygnacyjna od tyłu, więc i połacie dachowe o różnych kątach nachylenia.  Dom w części jest murowany, często z kamienia - jak na zdjęciu niżej, w części - drewniany: zrębowy, lub przysłupowo - zrębowy. Szczyty najczęściej szalowane deskami, rzadko wyłożone łupkiem - jak na górze.  Okna w drewnianych opaskach, często z płytkim, trójkatnym naczółkem w nadprożu.
Niektóre datowałabym wcześniej; ten dolny - na 1 ćw. XIX w., w końcu to domy tkaczy, a tkactwo na tym okresie pada  od połowy wieku. Nie jestem jednak fachowcem,Błażejów, polowa XIX w.
Tereny ? Okolice Chełmska i Lubawki.

5 komentarzy:

 1. podoba mi się ten dom wybudowany przez J.C.Boenscvha z poprzedniego wpisu,jak można się dowiedziec kto jest jego włścicielaem?

  OdpowiedzUsuń
 2. Telefon do urzędu miasta i gminy LUBAWKA.

  OdpowiedzUsuń
 3. cyt-(rzadko wyłożone łupkiem) Chyba Eternitem "AZBESTEM"

  A drugi hmm papa i jeszcze raz papa,jakiś rodzaj wędzarnika chyba
  powierzchnia mieszkalna 35 m2 + wędzarnik 50 m2

  OdpowiedzUsuń
 4. Wewnątrz dom ten jest dużo ciekawszy niż na zewnątrz. Poszdzki ze szlifowanego łupka, piec chlebowy, kamienna piwnica itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście dotyczy to domu poniżej. Chcę jeszcze dodać, że dom ten posiada dwupiętrowy strych, w którym okna, ze względu na koszty utrzymania, zostały zasłonięte papą.
   W ramach tego gospodarstwa jest murowana kużnia oraz olbrzymia 3-segmentowa stdoła

   Usuń