czwartek, 7 kwietnia 2016

Migawki z Iranu- zdjęcia Anastasi Cariuk

Miałam w planie napisać cokolwiek o tym poniżej,  ale przecież sama z autopsji nic nie wiem, więc tylko wrzucam zdjęcia. Autorką jest córka mojej przyjaciółki Tani, Anastasia, która podróżuje po świecie, od dłuższego czasu po Bliskim Wschodzie. A, że jest kobietą ciekawą ludzi, pejzaży, architektury, życia, smakuje świat we wszelkich jego aspektach.
Isfahan. Dawna stolica imperium perskiego, w XVI w. jedno z największych miast świata.  Na zdjęciu powyżej  detal z bramy największego w Iranie Meczetu Piątkowego. Nieprawdopodobne...
A na zdjęciu poniżej katedra, też w Isfahanie. Założona przez ormiańskich imigrantów osiadłych w Persji za szacha Abbasa I, po wojnie osmańskiej w latach 1603-5. Wzniesiona w latach 1606 -64. Zwieńczona kopułą, przez co przypomina meczet, ale ma też prezbiterium. Zewnątrz formę ma prostą, wnętrze zdobione nieprawdopodobnie bogato. Rzeźby, ściany pokryte dekoracyjnymi płytkami ceramicznymi i malowidłami, błękitne i złote malowidła centralnej kopuły przedstawiające  historię stworzeni świata i wypędzenia z raju + całe mnóstwo innych malowideł. Stylistyka ornamentu wschodnia,  cóż się dziwić, na chwilkę jesteśmy w Iranie.
I na koniec - bazar w Isfahanie, sklep z dywanami perskimi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz