wtorek, 20 kwietnia 2010

kobieto napisz podręcznik

Stylistycznie budynek prezentuje walory eklektyzmu z dominującym neomanieryzmem niderlandzkim i elementami neobaroku francuskiego (charakterystyczne dachy); we wnętrzach – neomanieryzm (charakterystyczne kolumny na postumentach z ornamentem jubilerskim i rollwerkiem, dekoracja stropów, podziały ścian).

Z tytułowym okrzykiem zwracam sie nie do siebie lecz do mojej przyjaciółki, która już dawno stała się moim autorytetem zwłaszcza w dziedzinie szukania proweniencji dla architektury użytkowej XIX i XX w. Naukowcy i badacze historyczno-sztuczni skupiają się na wybranych obiektach, uznanych za dzieła architektury, rozbierają na stylowe części coś co już stylowo jest określone. Takie drobiazgi jak architektura mieszkalna czy municypalna, a nawet sakralna, niejednokrotnie świetna, reprezentaywna i dająca wyraz swojej epoce, pozostawiają maluczkim. Nie ma ani pół podręcznika, który dawałby wytyczne do ścisłego określenia wpływów, stylowych zależności i mód. Akurat eklektyczny okres XIX w. i pocz. XX w. jest najbardziej różnorodny i rozdrobniony stylowo gdyż w architekturze wszystkie chwyty były dozwolone. Człowiek nie pracujący w terenie, nie ma żadnego warsztatu do serwowania takich adnotacji. Nawet jeśli pracuje w terenie sporadycznie - jak ja, też niewiele może. Ta wiedza to lata praktyki, lata opisywania budynków i przekopywania literatury w poszukiwaniu wzorców. Kobieto, napisz ten podręcznik dla potomności.

3 komentarze:

 1. podpisuje sie pod apelem, gdyz z cala pewnoscia nie odroznilabym okiem nalecialosci na budynek neobaroku francuskiego od nalecialosci baroku francuskiego... zeby juz nie powiedziec, ze aby osmielic sie dorzucic "francuskiego", to musialabym sie podeprzec historia obiektu/okolicy/architekta/zamawiajacego - jednego z nich albo wszystkich na raz

  i w dodatku nie mam takiej przyjaciolki!

  OdpowiedzUsuń
 2. barok od neo odróżniam siła rozpędu, gorzej w różnicowaniu tych neo

  OdpowiedzUsuń
 3. no dobra, obie piszcie ten podrecznik.
  (Ty mi powiedz nie jak rozrozniasz barok od neo ale jak rozrozniasz nalecialosci baroku od nalecialosci neo)

  dziewczyny chyle glowe
  piszcie piszcie!!!!
  -)

  OdpowiedzUsuń