Jarkowice, dom z połowy XIX w.
Charakterystyczna bryła - parterowa od frontu, dwukondygnacyjna od tyłu, więc i połacie dachowe o różnych kątach nachylenia. Dom w części jest murowany, często z kamienia - jak na zdjęciu niżej, w części - drewniany: zrębowy, lub przysłupowo - zrębowy. Szczyty najczęściej szalowane deskami, rzadko wyłożone łupkiem - jak na górze. Okna w drewnianych opaskach, często z płytkim, trójkatnym naczółkem w nadprożu.
Niektóre datowałabym wcześniej; ten dolny - na 1 ćw. XIX w., w końcu to domy tkaczy, a tkactwo na tym okresie pada od połowy wieku. Nie jestem jednak fachowcem,Błażejów, polowa XIX w.
Tereny ? Okolice Chełmska i Lubawki.
podoba mi się ten dom wybudowany przez J.C.Boenscvha z poprzedniego wpisu,jak można się dowiedziec kto jest jego włścicielaem?
OdpowiedzUsuńTelefon do urzędu miasta i gminy LUBAWKA.
OdpowiedzUsuńcyt-(rzadko wyłożone łupkiem) Chyba Eternitem "AZBESTEM"
OdpowiedzUsuńA drugi hmm papa i jeszcze raz papa,jakiś rodzaj wędzarnika chyba
powierzchnia mieszkalna 35 m2 + wędzarnik 50 m2
Wewnątrz dom ten jest dużo ciekawszy niż na zewnątrz. Poszdzki ze szlifowanego łupka, piec chlebowy, kamienna piwnica itd.
OdpowiedzUsuńOczywiście dotyczy to domu poniżej. Chcę jeszcze dodać, że dom ten posiada dwupiętrowy strych, w którym okna, ze względu na koszty utrzymania, zostały zasłonięte papą.
UsuńW ramach tego gospodarstwa jest murowana kużnia oraz olbrzymia 3-segmentowa stdoła